W związku z projektem "Co było, a nie jest" oraz z prowadzeniem bloga internetowego www.zaczarowana-bychawa.blogspot.com przyjmujemy archiwalne fotografie Bychawy. Piszcie, informujcie, wysyłajcie je na: liber.liber@o2.pl lub tomasz.hanaj@gmail.com

piątek, 5 marca 2010

Wywiady c.d.

Niedawno miałem przyjemność rozmawiać z jedną z najstarszych mieszkanek Bychawy.

Janina Mączka-emerytowana nauczycielka z Bychawy. Urodziła się w 1915 roku w Bychawie. Kobieta z niesamowitą energią, samopoczuciem, a tym bardziej z niezmierną życzliwością przyjęła mnie i opowiedziała o najpiękniejszych chwilach swojego życia, chwilach dla których przeżyła już 95lat! W wyjątkowy sposób wyrażała się o ks. Antonim Kwiatkowskim

Jej rodzice prowadzili restauracje w Bychawie, gdzie przychodziły różne osobistości i gdzie można było porozmawiać przy "wyśmienitych" trunkach.
Doskonale pamięta czasy, gdy uczyła dzieciaki w Szkole Powszechnej. Na pytanie czy wróciła by do tamtych lat bez zastanowienia odpowiada "Wróciłabym!! do starych czasów, do dzieci tych które uczyłam"
Opowiedziała o kulturze bychawskiej, o mieszkańcach, o rodzinie, o relacjach polsko-żydowskich i zabawach z dziećmi, a na pytanie:
- mając tyle lat, czy myśli pani aby sobie zatańczyć?
- Jak się dobrze czuję, to TAK!

Mimo przeżytych tylu lat najważniejsze jest, aby cieszyć się wspomnieniami i oto przykład:

Życzymy p. Janinie wyśmienitego zdrowia i pogody ducha!

Podziękowania dla Michała Krzysiaka, za kontakt z p. Janiną.

0 komentarze:

Projekt "Co było, a nie jest" realizowany w ramach projektu "Młodzi Menedżerowie Kultury" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".
Projekt "Młodzi Menedżerowie Kultury" jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Projekt "Co było, a nie jest" sfinansowano ze środków programu Akademii Orange.